Influencer Başvuru

Influencer Başvuru Formu

Influencer Nedir? Kimdir?

Influencer influence kelimesinden gelir. Influence Türkçe anlamı etikelemektir. Influencer etkileyici anlamına gelir. İyi bir influencer, iyi bir etkileyicidir. Takipçileri üzerinde belirli konularda etki bırakan, kendilerini takip etmeleri için belirli nedenler oluşturan hesap yöneticilerine influencer denir.

Influencer Olmak İçin Gerekli Son Deneyim Nedir?

Influencer yukarıdaki tanıma uygun hareket ettiği taktirde markalar ile işbirliğine girerler ve buradan bir kazanç elde ederler. Eğer bir kazanç söz konusu ise influencer tanımı tam anlamıyla gerçekleşmiş olur. Kısaca özet geçmek gerekir ise; sosyal medya hesaplarından ve sahip olduğu diğer dijital içerik yönetim araçlarından bir gelir elde ediliyor ise hesap yöneticisine, dijital dünyada influencer denir.

Influencerlar Ne Kadar Kazanıyor?

Influencer kazançları takipçi sayısı ile doğru orantılı değildir. Gerçek verilere göre;

  • 20.000 Takipçili Bir Instagram Hesabı : Aylık Geliri 15.000 TL – 20.000 TL

  • 50.000 Takipçili Bir Instagram Hesabı : Aylık Geliri 3.000 TL – 6.000 TL

  • 90.000 Takipçili Bir Instagram Hesabı : Aylık Geliri 20.000 TL – 30.000 TL

  • 170.000 Takipçili Bir Instagram Hesabı : Aylık Geliri 60.000 TL – 70.000 TL

Yukarıda görüldüğü üzere Takipçi sayısı değil, iyi içerikler eşliğinde, takipçileri ile iyi bir etkileşim kuran yani, takipçileri üzerinde iyi bir etki (influence) bırakan influencerların kazançları her zaman yüksek olur. Yukarıda yer alan değerler gerçek influencerların kazançlarından elde edilen verilerdir.

Daha detaylı bilgi için influencerlar ne kadar kazanıyor makalemizi inceyelebilirsiniz.

Influencer Olmak İçin Başvuru

Dijital dünyanın hızla geliştiği bir ortamda herkesin meslek haline getirmek istediği, influencer mesleği için normal şartlarda bir başvuruya veya bir influencer ajansına ihtiyacınız yoktur.  Ancak influencer eğitimi alarak, zaman kaybı olmadan daha hızlı ilerlemek adına elbette profesyonel destek almak gerekir. Ve bu destek macro veya mega influencer olduğunuzda daha fazla ihtiyaç haline gelir. Bunun nedeni ise, belirli bir noktadan sonra influencerlar kendini tekrar etmeye başlar içerik üretimi konusunda bazı sıkıntılar yaşarlar, özellikle instagram algoritmaları her 3 ayda bir değişmektedir. MyFenomen 5 kişiden oluşan keşfet ve hashtag yazılım ekibi ile sürekli olarak keşfet algoritması için testler yapar. Bu testlerin süresi 5 günden 6 aya kadar çıkabilir. Bu nedenle iyi bir influencerın sürekli eğitimde günceli takip ediyor olması gerekmektedir.

Influencer olmak için yapmış olduğunuz başvurulara en geç 1 hafta içinde geri dönüş sağlanır. Her başvuruya geri dönüş sağlanmaz. Tek bir fotoğrafınız dahi bizim geri dönüş yapmamıza neden olabilir. Bu nedenle başvurduğunuzda instagramda fotoğrafların iyi seçilmiş olmasına dikkat ediniz.

Son günlerde Pandemi ile birlikte tüm influencer adaylarının, influencerların ve markaların yoğun olarak göstermiş oldukları ilgiden dolayı başvurularınıza geri dönüşlerde zaman zaman gecikmeler yaşanabilir. Bu nedenle lütfen Adınız Soyadınız ve Instagram hesabınızı WhatsApp iletişim numaramıza iletebilirsiniz.

Trendyol & Hepsi Burada Influencer Başvurusu

Influencerların 10.000 takipçi bandını geçtikten sonra hikaye paylaşımlarında link verebilme özelliği aktif olur böylece Trendyol, Hepsi Burada gibi influencerlar ile işbirliği yapan portallar, influencera özel bir panel oluşturur. Söz konusu panellerde beğendiği ürünleri favorilere ekleyerek instagram hikayelerde link paylaşımında bulunurlar. Ürün bazlı link çıkışı yaparak, söz konusu ürünlerden %2-%15 arası komisyon kazançları olur. Trendyol Hepsi Burada gibi portallar Influencerlara hak edişlerin transferi için fatura talep ederler. 2 seçenek vardır. Kendi faturalarını kesebiliyor olmaları veya bir ajans ile çalışıyor olmaları gerekmektedir.

 

MyFenomen Trendyol İşbirliği Anlaşma Şartları

  • %6 Ajans Komisyonu
  • Sözleşme her ayın başında, tek taraflı fesih edilebilir sözleşme niteliğindedir. Toplam sözleşme süresi 1 (bir) yıldır.

Başvurudan Önce

Sosyal medya hesaplarınıza daha önce çok yüksek seviyede takipçi veya beğeni satın alma işlemi yapmadığınızdan eminseniz,

Genel ahlak kurallarına uygun paylaşımlarda bulunuyorsanız,

Hesaplarınızın yönetimini doğru bir şekilde yaptığınıza inanıyorsanız,

Takipçi sayınıza bakılmaksızın sizide aramıza bekleriz.

Portala dahil olma şartları açık bir şekilde asla ifade edilememektedir.
Sonuç olarak, yapılacak olan bazı başvuruları cevapsız bırakma hakkına sahip olduğumuzu bildirmek isteriz.
Reklam verenleri korumak adına yaptığımız bu uygulamada hoşgörünüze sığınıyoruz.

Bir çok influencer hesaplarında, influencerların veya sosyal medya yöneticilerinin, influencer hesap yönetimlerinde yapmış oldukları “takipçi satın alma” “kaliteden uzak çekilişlere katılma” “etkinlik gruplarında bulunma” veya “beğeni satın alma” gibi, hesaba zarar veren eylemlerde bulunmasından dolayı Nano Influencer ve Micro Influencerlar markalar tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Influencerlar, influencer başvuru formunda seçmiş olduğu kategorilerde daha önce yapmış olduğu paylaşımlara göre reklam ve dijital işbirliklerinde bulunabilir.

Kişisel instagram hesaplarınızda fotoğraf ve videolarınızın, daha önce sosyal medya hesaplarında yayınlanmamış olması dijital dünyadaki yerinize katkı sağlar.

MyFenomen temel gücünü; Influencer takipçilerinden ve Influencerlardan alır ve bu gücü onlar ile paylaşır.

MyFenomen Influencer Paketleri

planını seç! tarafını seç!

Giriş Bedeli

Marka Oluşturma

Sözleşme

Web Sitesi

Özel Eğitim

Partner Influencer

MyFenomen Link

Reklam Anlaşması

Instagram Biyografi

Influencer Eğitimi

Komisyon Oranı

Yıllık Net Gelir

bronze INFLUENCER

0

ücretsiz

Ücretsiz

%20

Taahhüt Edilmez

silver INFLUENCER

1.500

tek sefer

₺500

Silver Eğitim Paketi

%0

₺3.000

gold INFLUENCER

5.000

tek sefer

₺2.000

Gold Eğitim Paketi

%0

₺10.000

pro INFLUENCER

25.000

tek sefer

₺15.000

Pro Eğitim Paketi

%20

₺60.000

my INFLUENCER

50.000

tek sefer

₺25.000

My Eğitim Paketi

%50

₺120.000

MyFenomen Influencer BaşvuruModaKozmetikSporSeyahatAile ve ÇocukDansKriterlerimize yakın olan başvurularda hesap yönetiminiz ile ilgili sizlere çeşitli önerilerde bulunabilir ayrıca hesaplarınızın organik olarak hızlı bir şekilde güçlü olmasına katkı sağlayabiliriz.

Influencer Paketleri Soru & Cevap

Influencer Ücretlendirme Detayları

Ücretli tüm influencer paketlerinde influencer tarafından yapılacak olan ödemeler bir kesinti yapılmaksızın influencer hesabı için kullanılmaktadır.

Influencer için yapılacak olan tüm Dijital PR çalışmalarında kullanılacak söz konusu bütçe ile ilgili MyFenomen herhangi bir şekilde sözlü veya yazılı olarak bütçenin dağılım formülünü gizlilik haklarını koruma adına saklı tutar, influencer dahil 3. şahıs ve kurumlara paylaşımda bulunmaz.

Influencer İşbirliklerinde Öncelik Hakları

Tüm dijital PR ve reklam işbirliklerinde öncelik hakları Gold Influencer, Diamond Influencer, Pro Influencer ve MY Influencer paketlerine sahip influencerlara aittir.

Markalardan gelen talepler doğrultusunda, 99+ Influencer Marketing reklam ve işbirliği çalışmalarına Silver ve Bronze Influencerlar dahil edilir.

Bronze Influencer Çalışma Sistemi

Bir marka işbirliği söz konusu ise post + story + reels bütçeleri önceden belirlenir.

Anlaşılmış işbirliği reklam ücreti üzerinden  %20 MyFenomen komisyon kesintisi uygulanır.

Diğer influencer ajanslarına veya markalara uygulanan rakamlar, MyFenomen’e uygulanan rakamların altında olur ise, anlaşma tek taraflı olarak MyFenomen tarafından sona erdirilir.

Gold Influencer Ön Şartları Nelerdir?

Peşin 2.000 TL ödeme sonrasında Gold Influencer Paketi, Gold Influencer Eğitimi hariç tüm özellikleri ile birlikte aktif olur.

Geriye kalan bakiye (3.000 TL) için ödeme süresi 1 yıldır. Ve söz konusu bakiye, reklam ve işbirliği çalışmalardan elde edilen gelirlerden 1 yıl içinde influencerın tercih ettiği takvim içinde düşülür.

Gold Influencer Eğitimi ve 1 yıl içinde en az 10.000 TL olarak belirtilen reklam bedeli, (reklam anlaşması süresi) kalan tüm bakiye tamamlandıktan sonra başlar. Bu süre zarfında Silver Influencer Eğitimi geçerlidir.

Silver Influencer Eğitim Paketi

Instagram Fotoğrafçılığı ve Paylaşım Saatleri gibi temel eğitimleri kapsar.

Gold Influencer Eğitim Paketi

Silver Influencer eğitim programına ek olarak keşfet ve hashtag tekniklerini kapsar.

Pro Influencer Eğitim Paketi

Gold Influencer eğitim programına ek olarak influencer marka oluşturma ve geliştirme, ayrıca instagram dışında yer alan diğer dijital enstrumanların kullanımlarını kapsar. Instagram’a bağlılığınız ortadan kalkar. Sürekli kazanç ile kazançları arttırma tekniklerini kapsar.

My Influencer Eğitim Paketi

Pro Influencer eğitim programına ek olarak, tüm bilgiler ve sırlar paylaşılmaktadır.

Influencer Kazançlarında 1 Yıllık Süre Takvimi Hakkında

Paketlere göre yapılan anlaşmaların başlangıcından itibaren en fazla 90 gün sonunda 1 yıllık kazançların başlangıç süresi, taahhüt edilen kazançlar için aktif olur.

MyFenomen.com Adresinde Profilinizin Yer Alması

Gold Influencer ve üst paketlerde geçerli olan hesapların myfenomen.com resmi web sayfasında yer almasıdır.

Örnek : myfenomen.com/eylul-ucan

MyFenomen Ödeme Garantileri Hakkında

Reklam veren firmaların yeterli sayıda olmaması veya yapılacak olan dijital PR çalışmalarına yeterli bütçeler firmalar tarafından sağlanamadığı taktirde;

MyFenomen Grup Yatırımlarından, İnşaat, Otomotiv, Moda, Takı ve Aksesuar, Kozmetik ve Sağlık sektörlerinde yer alan firmalar, söz konusu bütçe ve ödeme taahhütlerini sektör ile ilgili reklam ve PR çalışmalarını ilgili influencerlar ile  yürüterek tüm ödemeleri gerçekleştirmeyi taahhüt eder.

My Influencer Paketi

My Influencer paketi doğrudan satın alınamaz. Gold veya Pro paket sonrasında geçiş yapılmalıdır. 90 günlük süreç sonunda MyFenomen My Influencer paketinin satma veya satmama hakkını saklı tutar.