Influencer Başvuru

Influencer Başvuru

Influencer Nedir?

Influencer influence kelimesinden gelir. Türkçe anlamı etikelemektir. Influencer etkileyici anlamına gelir. İyi bir influencer, iyi bir etkileyicidir. Takipçileri üzerinde belirli konularda etki bırakan, kendilerini takip etmeleri için belirli nedenler oluşturan hesap yöneticileri, influencer diye tabir edilir.

Influencer Olmak İçin Gerekli Son Deneyim Nedir?

Influencer yukarıdaki tanıma uygun hareket ettiği taktirde markalar ile işbirliğine girerler ve buradan bir kazanç elde ederler. Eğer bir kazanç söz konusu ise influencer tanımı tam anlamıyla gerçekleşmiş olur. Kısaca özet geçmek gerekir ise; sosyal medya hesaplarından ve sahip olduğu diğer dijital içerik yönetim araçlarından bir gelir elde ediliyor ise hesap yöneticisine influencer denir.

Influencerlar Ne Kadar Kazanıyor?

Influencer kazançları takipçi sayısı ile doğru orantılı değildir. Gerçek verilere göre;

  • 20.000 Takipçili Bir Instagram Hesabı : Aylık Ortalama Geliri 15.000 TL – 20.000 TL
  • 50.000 Takipçili Bir Instagram Hesabı : Aylık Ortalama Geliri 3.000 TL – 6.000 TL
  • 90.000 Takipçili Bir Instagram Hesabı : Aylık Ortalama Geliri 20.000 TL – 30.000 TL
  • 170.000 Takipçili Bir Instagram Hesabı : Aylık Ortalama Geliri 60.000 TL – 70.000 TL

Yukarıda görüldüğü üzere Takipçi sayısı değil, iyi içerikler eşliğinde, takipçileri ile iyi bir etkileşim kuran yani, takipçileri üzerinde iyi bir etki (influence) bırakan influencerların kazançları her zaman yüksek olur. Yukarıda yer alan değerler gerçek influencerların kazançlarından elde edilen verilerdir.

Influencer Olmak İçin Başvuru

Dijital dünyanın hızla geliştiği bir ortamda herkesin meslek haline getirmek istediği, influencer mesleği için normal şartlarda bir başvuruya veya bir influencer ajansına ihtiyacınız yoktur.  Ancak influencer eğitimi alarak, zaman kaybı olmadan daha hızlı ilerlemek adına elbette profesyonel destek almak gerekir. Ve bu destek macro veya mega influencer olduğunuzda daha fazla ihtiyaç haline gelir. Bunun nedeni belirli bir noktadan sonra influencerlar kendini tekrar etmeye başlar içerik üretimi konusunda bazı sıkıntılar yaşarlar, özellikle instagram algoritmaları her 3 ayda bir değişmektedir. MyFenomen 5 kişiden oluşan keşfet ve hashtag yazılım ekibi ile sürekli olarak keşfet algoritması için testler yapar. Bu testlerin süresi 5 günden 6 aya kadar çıkabilir. Bu nedenle iyi bir influencerın sürekli eğitimde günceli takip ediyor olması gerekmektedir.

Yapmış olduğunuz başvurulara en geç 1 hafta içinde geri dönüş sağlanır. Her başvuruya geri dönüş sağlanmaz. Tek bir fotoğrafınız dahi bizim geri dönüş yapmamıza neden olabilir. Bu nedenle başvurduğunuzda instagramda fotoğrafların iyi seçilmiş olmasına dikkat ediniz.

Trendyol & Hepsi Burada Influencer Başvurusu

Influencerların 10.000 takipçi bandını geçtikten sonra hikaye paylaşımlarında link verebilme özelliği aktif olur böylece Trendyol, Hepsi Burada gibi influencerlar ile işbirliği yapan portallar, influencerlara bir panel açarlar. Bu panellerde beğendiği ürünleri seçmiş oldukları sayfaya yönlendirirler. Ürün bazlı link çıkışı yaparak, söz konusu ürünlerden %2-%15 arası komisyon kazançları olur. Trendyol Hepsi Burada gibi portallar Influencerlara hak edişlerin transferi için fatura talep ederler. 2 seçenek vardır. Kendi faturalarını kesebiliyor olmaları veya bir ajans ile çalışıyor olmaları gerekmektedir. Detaylı bir konudur bu konu ile ilgili yakında yeni bir makale paylaşılacaktır.

Firmalar Neden Nano & Micro Influencerlar İle Çalışmak İstiyor?

Bir çok fenomen veya ünlü diye tabir edilen hesaplarda hesap sahibi olmasa dahi sosyal medya uzman veya yöneticilerinin, yönetimlerinde yapmış oldukları “takipçi satın alma” veya “beğeni satın alma” gibi furyalara katılma eylemi, reklam verenlerin dikkatini çekmiştir.

Başvurudan Önce

Sosyal medya hesaplarınıza daha önce çok yüksek seviyede takipçi veya beğeni satın alma işlemi yapmadığınızdan eminseniz,

Genel ahlak kurallarına uygun paylaşımlarda bulunuyorsanız,

Hesaplarınızın yönetimini doğru bir şekilde yaptığınıza inanıyorsanız,

Takipçi sayınıza bakılmaksızın sizide aramıza bekleriz.

Başvurunuzdan önce lütfen aşağıda yer alan MyFenomen Influencer Ajansı olarak katıldığımız programı izleyiniz. Bizi tanıyın ki, bizde size geri dönüş sağladığımızda sizi daha iyi tanıyalım. Zaman Kaybetmeyelim...

Influencer Dünyasında Neler Oluyor?

Portala dahil olma şartları açık bir şekilde asla ifade edilememektedir.
Sonuç olarak, yapılacak olan bazı başvuruları cevapsız bırakma hakkına sahip olduğumuzu bildirmek isteriz.
Reklam verenleri korumak adına yaptığımız bu uygulamada hoşgörünüze sığınıyoruz.

Başvuru

ModaKozmetikMüzikEğlenceYeme İçmeDansSeyahatSporOyunYogaKriterlerimize yakın olan başvurularda hesap yönetiminiz ile ilgili sizlere çeşitli önerilerde bulunabilir ayrıca hesaplarınızın organik olarak hızlı bir şekilde güçlü olmasına katkı sağlayabiliriz.